středa 27. března 2013

SKATE PARK





Seznam současných a minulých skeatparků v Praze a jejich stav:
1) Praha - Letenská pláň - Stalin / street
2) Praha Barrandov skatepark / konec
3) Praha Braník skatepark / funguje aleje po rekonstrukci ale moc dlouho tam nejde být
4) Praha Černý Most skatepark / nový funguje
5) Praha Dětský ostrov minirampa / špatné
6) Praha Dolní Měcholupy minirampa / není jisté zada funguje
7) Praha Hostivař minirampa / ?? nic moc
8) Praha Hostivař skatepark / asi se staví nový a nebo konec?? - problém že jen pro skatebordy
9)Praha Michle skatepark / funguje - malý nic moc
10)Praha Modřany skatepark / konec?
11) Praha Mystic Skatepark / funguje (kolo  a brusle 80,- skate 50,-)
12) Praha Na Babě skatepark / horší stav, ale smí se tam i s koloběžkou
13) Praha Nová scéna ND / street
14) Praha Petrovice skatepark / ??
15) Praha Smíchov skatepark / sociální problém - bespečnost
16) Praha Strašnice - Quiksilver skatepark / nejlepší skatepark v Praze může i bmx:))
17) Praha Uhříněves skatepark / dobrý park
18) Praha ulice Grussova hřiště / horší stav
19) Praha ulice U Vodárny hřiště / ??

ORIENTAČNÍ CENÍK

JEDNODENNÍ VSTUPNÉ:
SKATEBORD
50,- Kč
IN – LINE
80,- Kč
SCOOTER
80,- Kč
BMX, MTB
80,- Kč
Diváci
20,- Kč
Divačky vstup neplatí
CENY MĚSÍČNÍCH PERMANENTEK:
Skate, inline, scooter
500Kč
BMX,MTB
750Kč

OTEVÍRACÍ DOBA
VŠEDNÍ DNY PRACOVNÍ
12.00 - 20.00
VÍKENDY, SVÁTKY A PRÁZDNINY
10.00 - 20.00



NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD  (ttp://www.skateparkpardubice.cz)
1.            Zakoupením vstupenky a vstupem do areálu skateparku návštěvník souhlasí s dodržováním provozního řádu.
2.            V prostoru skateparku je povolena jízda pouze na skateboardu, kolečkových bruslích a kole BMX. (ostatní adrenalinová „vozítka“ jako je koloběžka, MTB či snake je možný pouze po dohodě s provozovatelem)
3.            Užívání plochy a překážek, i pohyb v tomto skateparku, je pouze na vlastní nebezpečí návštěvníků.
4.            Za jakýkoli úraz majitel ani provozovatel skateparku nenese žádnou odpovědnost.
5.            Každý návštěvník je povinen chovat se ohleduplně, aby svým jednáním nezpůsobil úraz či jinou škodu sobě, provozovateli či třetím osobám a nese plnou odpovědnost za škody způsobené svou činností ve skateparku (jízda na překážkách).
6.            V případě zjištění závady na překážkách, či jiné závady v prostoru skateparku, jsou návštěvníci povinni tuto skutečnost neprodleně oznámit provozovateli skateparku.
7.            Každý návštěvník skateparku je povinen dodržovat tento provozní řád a dbát pokynů pověřených osob provozovatele areálu. Ten, kdo řád poruší, může být z areálu vyveden bez náhrady vstupného za účasti policie, neopustí-li areál dobrovolně na základě výzvy pověřených osob.
8.            Každý návštěvník je povinen plochu, překážky i okolí udržovat v čistotě.
9.            Návštěvníci areálu skateparku, jsou povinny uhradit před vstupem do skateparku odpovídající vstupné uvedené v ceníku a tímto se prokázat na vyzvání pověřených pracovníků.
10.          Do areálu nemají přístup lidé v podnapilém stavu, v případě zjištění podnapilosti bude tato osoba vykázána z areálu skateparku bez náhrady vstupného. Provozovatel je oprávněn u návštěvníků provádět namátkovou kontrolu hladiny alkoholu dechovou zkouškou.
11.          Osoby mladší 10 let mohou do areálu skateparku pouze v doprovodu osoby starší 18 let
12.          Osoby mladší 15 let musí používat při jízdě ochranou přilbu, chránič kolen, loktů i zápěstí
13.          Osobám starším 18 let, které užívají překážkovou plochu v areálu, se doporučuje vybavení ochrannými pomůckami (chránič kolen, loktů, zápěstí, hlavy a pod.)
14.          Osoby mladší 18 let musí používat při jízdě minimálně ochranou přilbu
15.          Pro užívání vertikální rampy musí mít ochranou přilbu, chrániče kolen i loktů každý, bez výjimky.
16.          Při konání soutěží jsou závodníci povinni mít ochranou přilbu každý, bez výjimky.
17.          Návštěvník svým vstupem do Skateparku Pardubice uděluje svůj výslovný souhlas s tím, že fotografie, videozáznamy či filmy s jeho osobou, které budou pořízeny v průběhu jeho přítomnosti v areálu,smějí být použity dle uvážení provozovatele areálu ,a to bez jakéhokoliv nároku návštěvníka na náhradu a bez časového nebo prostorového omezení.
18.          Do areálu skateparku není dovolen vstup se psi ani s jinými zvířaty.
19.          V areálu skateparku je z a k á z á n o :
Vnášení alkoholických či jiných omamných a psychotropních látek.
Vstup s jakoukoliv zbraní nebo ostrými předměty.
Vnášení skla.
Konzumovat alkoholické nápoje, vyjma akcí a prostorů určených provozovatelem.
Pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek vstupovat na překážkovou plochu a na překážky nebo je aktivně využívat.
Kouřit a užívat jakékoli druhy omamných či psychotropních látek.
Jakkoliv využívat konstrukci haly (lezení, šplhání či zavěšování).
Poškozovat plochu, překážky nebo vybavení skateparku.
Rozdělávat ohně a používat pyrotechnické pomůcky.
Vstupovat na překážkovou plochu s předměty ohrožujícími bezpečnost. Vstupovat do areálu bez platné vstupenky či mimo provozní dobu pod pokutou 500,-.
Vstupovat divákům do prostoru překážkové plochy a na překážky.
Odkládat osobní věci (batohy, oblečení apod) v prostoru překážkové plochy a na překážkách.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vznik a historie | http://cs.wikipedia.org/wiki/Skateboarding

1940 – 1960
Skateboarding vznikl pravděpodobně začátkem padesátých let když surfařům nefoukal vítr a nebyly vlny. Neví se, kdo vyrobil první skateboard, ale je zřejmé, že za tím stálo pár lidí, kteří přišli s podobnými nápady ve stejný čas. První skateboardy byla dřevěná prkna, na nichž byla zespodu připevněna kolečka z bruslí. Později je firmy začaly vyrábět z tenkých stlačených vrstev, podobně jako tomu je dnes. Lidé na skateboardingu začali vidět čím dál víc zábavy místo surfingu, a proto se to začalo označovat jako “chodníkový surfování” (sidewalk surfing) a to také kvůli stylu jízdy a manévrům.
První vyráběné skateboardy si objednaly Los Angeleské a Kalifornské surf shopy, to znamenalo že na nich začali více jezdit surfaři když zrovna neměli vlny. Majitel obchodu Bill Richard napsal smlouvu s Chicagskou firmou na kolečkové brusle že budou vyrábět sady koleček na skateboard. Dnešní koloběžky byly také původně navrženy s podobným návrhem jako skateboardy s jednou hlavní výjimkou a tou jsou řídítka ve předu prkna.
Spousty surfařských výrobců, jako například Makaha si začaly vyrábět skateboardy které se podobaly spíše malým surfům a výrobní týmy tyto výrobky podporovaly. Popularitu skateboardingu velice proslavil Skateboard Magazine, a v roce 1965 se začala mezinárodní mistrovství vysílat v televizi. Vzestup tohoto sportu byl znatelný také podle prodejů Makahany která ze skateboardů vydělala 10 miliónů dolarů mezi lety 1963 a 1965. Nicméně rokem 1966 prodeje výrazně klesly a Skateboard Magazine zastavil publikace. Popularita skateboardingu zůstala malá do počátku sedmdesátých let.
1970
V na začátku sedmdesátých let Frank Nasworthy začal vyvíjet kolečka z polyuretanu. Jeho firma se jmenovala Cadillac Wheels. Těmito kolečky se zlepšila jízda co se týče rychlosti a setrvačnosti. Když se v roce 1972 začala prodávat,popularita skateboardingu znovu stoupala. Kvůli tomu firmy začaly investovat do vývoje nových technologií a zlepšení. Spousta firem také začala vyrábět trucky (nápravy) speciálně navržené pro skateboard, v 1976 vznikly Tracker Trucks. Vybavení skateboardu se tím stalo kompaktnější, desky se začaly vyrábět širší a dosahovaly až deseti palců, což je 254mm. To dávalo jezdcům větší kontrolu. Banana board je termín, který se používal pro skateboardy vyrobené z polypropylenu, byly velmi úzké, pružné a měly zespodu upevňující žebra. Byly velice populární v polovině sedmdesátých let a prodávány byly v mnoha barvách. Nejčastější však byla jasně žlutá barva.
Výrobci začali experimentovat s více neobvyklými materiály jako skleněná vata a hliník, ale běžné skateboardy byly stále vyráběny z kanadského javoru. Skateboardistům to dalo výhodu lepší manipulace se skateboardem a tvořily se snadno nové triky. Skateboardeři zvláště Ty Page, Bruce Logan, Bobby Piercy, Kevin Reed, a Z-Boys (jmenují se tak podle jejich místního surfshopu Zephyr) začali jezdit na nakloněných zdích a vypuštěných koupacích bazénech a shodou okolností to bylo v období sucha v roce 1976 v Kalifornii. Tím nastal nový trend vertikálních ramp, jezdci mohli jezdit rychleji a provádět více nebezpečné triky jako například slajdy (slide) na hraně rampy nebo fronside/backside otočky ve vzduchu (frontside/backside airs). To přineslo majitelům skateparků větší zodpovědnost a ceny za pojištění a začal vývoj lepších chráničů. Během této éry se skateboarding rozdělil do více disciplín, charakteristické výbavou a širokým sortimentem triků.
Výsledkem trendu vertikálního skateboardingu bylo že se zavřelo spousta skateparků kvůli velkému zadlužení. To způsobilo že skateboardisti si stavěli vlastní rampy tím skateboarding na začátku osmdesátých let znovu upadal i během tohoto úpadku se stále dotvářel styl jízdy.
1980
Toto období bylo poháněno firmami které fungovaly díky skateboardistům. Zaměření zpočátku bylo na vertikální skateboarding. Vynález skoku bez pomocí rukou (později známo jako ollie) Alanem Gefaldem ve Floridě v 1976 a souběžného zdokonalování většině skoků s pomocí rukou Georgem Ortonem a Tonym Alvou v Kalifornii přicházely na možnosti jak provádět triky ve vertikálních rampách. Během této vlny byl skateboarding plný komerce, přesto většina lidí kteří jezdily nikdy nikdy nezkusily vertikální rampu. Protože většina lidí si nemohla dovolit si postavit vlastní rampu nebo neměli přístup do skateparku který by byl blízko. Rostla popularita jízdy na ulici (street skating). Také freestylový skateboarding byl stále populární díky průkopníkům jako Rodney Mullen který vymyslel spoustu základních triků moderního street skatingu například imposible a kickflip. Vliv freestylu na street skating byl v polovině osmdesátých let nepatrný a na ulicích se stále jezdilo na širokých prknech s krátkou špičkou zespodu měly připevněné plastové plochy kvůli slajdování a prkna měla velká měkká kola (u nás se tyto prkna označují jako rybičky). Během rozmachu skateboardingu se ke konci osmdesátých let stále více přizpůsoboval street skatingu. Začátkem devadesátých let už poklesávající vertikální skateboarding nebyl zdaleka tak spojován se streetovým.


1990 až současnost
Dnešní prkna mají šířku 7 a čtvrt až 8 a délku 32 palců. Kolečka se dělají z extrémně tvrdého polyurethanu s nejtvrdším durometrem tvrdosti zhruba 99a. Velikost koleček je poměrně malá takže prkna jsou lehčí, takže zrychlit jízdu lze rychleji a při provádění triků je větší svoboda (když je překážka velice blízko lze se na ní lépe rozjet). Tvar prken se měnil dramaticky od 70. let ale už devadesátých už zůstal téměř stejný. Tvar dnešního prkna je odvozen od freestylových prken (rybiček) z 80. let, na rozdíl od nich má symetrický tvar a jsou užší. Od poloviny devadesátých let jsou tyto prkna standardem.
Go Skateboarding Day se začal uznávat od roku 2004 partou skateboardingových firem pro propagaci a pro povšimnutí okolního světa.
Skateboarding v České republice
U nás se začal rozvíjet až v devadesátých letech. Mezi naše hlavní skateboardisty patří Jan Tomšovský(vertikální rampa), Marek Zápražný a Tomáš Svoboda. Český skateboarding je často spojen se slovenským existují i každoroční závody kde soutěží tým z ČR proti týmu ze SR. Na rozdíl od americké skateboardové velmoci se u nás téměř nejezdí na vertikálních rampách, je to hlavně kvůli tomu že u nás téměř žádné nejsou a je tu velmi malé členské zázemí kteří se tomu věnují. Ale za to úspěchy ve street stylu jsou úctyhodné. V posledních letech se češi dokázali umístit na hodně evropských i celosvětových závodů do předních pozic. Naše nejznámější lokace jsou Skatepark Štvanice, Stalinův pomník(Stalin) a skatepark Pardubice. Na Stalina se zavítá každoročně tisíce jezdců z celého světa. Máme u nás i zaběhlý slang, některé triky se nazývají úplně jinak než je to oficiálně například kickflip → kino, 360 flip → var , hardflip → hadr , varial heelflip → varhel , atd .






Technika
Postoje
Ukázka jak vypadají rotace FS je zkratka pro frontside a BS pro backside. Na tomto obrázku je to popsáno pro postoj regular, pro goofy by to bylo přesně naopak.
Základní postoje jsou dva: Goofy, kde je pravá noha u předních šroubů a levá na zadním tailu (levou se jezdec odráží), a regular, kde je levá noha u předních šroubů a pravá na zadním tailu (jezdec se odráží pravou). Variantou je i mongoo při kterém noha, která má být na předních šroubech je na zadních a noha, kterou se jezdec odráží, se dodává dopředu.
Základní triky
Ollie
Ollie je základní skateboardingový trik a odvozuje se od něj většina skateboardingových triků, přední nohu dejte před šrouby nebo doprostřed prkna, pokud máte nohu delší než desku, tak by měla špička přečuhovat. Zadní noha je špičkou na tailu a teď přichází ta nejdůležitější fáze triku: odraz a vytáhnutí prkna směrem nahoru. Takže jedete libovolnou rychlostí, odlehčíte přední nohu a zadní stlačíte tail, v momentě kdy se dotknete země, se odrazíte a táhnete přední nohu do výšky a dopředu. Tím dosáhnete toho, že se odlepí od země, zadní nohu srovnáte nad desku, dopadnete, odjedete. Existuje několik i variací ollie: switch ollie, nollie (noseollie) a fakie.
Frontside ollie
Frontside ollie točíte na opačnou stranu než Backside ollie čili tam kde máte záda. Nohy mějte jako na ollie ale přední nechte trochu přečuhovat lépe se vám deska udrží na nohách. Udělejte ollie a jak budete ve vzduchu tak švihněte dozadu o 180. Jakmile budete ve vzduchu v rotaci 90 stupňů budete čelem ve směru jízdy. Frontside ollie se lépe dělá když máme ještě před skokem vaše hlavní těžiště těla na patě zadní nohy. Zkrácený název tohoto triku je FS ollie.
Backside ollie
Backside ollie je trik při kterém dáte ollie 180 směrem dopředu. Jeďte jako na ollie ale dejte si nohy dál od sebe pokrčte se a jak budete dělat ollie tak sebou zároveň švihněte směrem dopředu o 180. Jakmile budete ve vzduchu v rotaci 90 stupňů budete zády oproti směru jízdy. Backside ollie se lépe dělá když máte ještě před skokem vaše hlavní těžiště těla na špičce přední nohy. Zkrácený název tohoto triku je BS ollie.
Kickflip
Je to trik, při kterém se vám skate protočí pod nohama o 360 podél horizontální osy. Je dost náročný a chce hodně cviku. Jeďte pomalou rychlostí, přední nohu dejte někam mezi šrouby a prostředek, ale k vnitřní straně skejtu, zadní dejte na tail. Zadní nohou přidupněte tail, přední nohu kopněte za sebe a zadní nohu přitom odlehčete (chce to hodně cviku, než si vychytáte přetáčení skatu). Při letu se vám skate pod nohama přetáčí, snažte se přední nohu vrátit nad skate. Pokud se vám to podaří, tak si kickflip odjedete jako ollie. V českém skateboardovém slangu se tento trik nazývá kino.
Manual
Jízda po zadních dvou kolečkách se nazývá manual, po předních nosemanual.

Žádné komentáře:

Okomentovat